Ügyesen sakkozik Orbán manapság, ezt lassan már ellenfelei is kénytelenek elismerni. Az iszapkatasztrófa kezelése kiérdemelt egy piros pontot, most pedig az elemzők és az MSZP által várva-várt megszorítások helyett húzott egy váratlant.
A különadók kapcsán érzékelhető egyfajta megosztottság, ami alighanem tudatos előkészítő munka eredménye. A kereskedelmi cégek adója miatt a Tesco megtépte ruháit és a munkahelyteremtést féltette, míg a CBA mosolyogva jelentette be: megértik, elfogadják, és az adót nem is lehet a fogyasztókra hárítani.
Az energetikai ágazatban a MOL-os Hernádi szinte azt mondta, semmi gond, nem kell nagy feneket keríteni az ügynek. Az EMFESZ közölte, elfogadja, megérti - az E.ON egyelőre sunnyog.
A jelek szerint az ágazatok megosztása jól sikerült, nincs egységes ellentábor - és fellépés se. Sőt, a kormánnyal jó viszonyban álló felek kifejezetten kiállnak az adó mellett (Hernádi, Demján, Lázár-testvér stb.). Márpedig ők az ágazat meghatározó szereplői, s ha nem lépnek fel ellene (a kereskedelemben például nem emelnek árat), akkor a versenytársak sem tudják megtenni. Így viszont hiteltelen lesz az MSZP sikoltozása, hogy a lakosság fizeti meg ezt is (már amennyire az MSZP bármely megszólalása hiteles még egyáltalán...)
S az, hogy ellenfelei is kénytelen-kelletlenül fejet hajtanak, jól mutatja: akadt olyan - persze név nélkül - nyilatkozó MSZP-s vezető politikus, aki felvetette: ha ez Orbánnak bejön, előbb utóbb meg kell kérdezni Gyurcsányt és Bajnait, ők miért nem lépték ezt meg...
Ui: Az egyetlen necces pont a nyugdíjbefizetések ügye. Kérdés, mennyire jön át itt az MSZP és a pénztárak kommunikációja. Kiderül. Meg az is, miként kapják vissza a pénzt a befizetők. Bár erre várni kell, úgy 2012-ig.